kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6372881

Obsluga techniczna
ALFA TV

GOLEJEWO - Kolonia.

Golejewo
Sołectwo: Łyskowo

Aktualna liczba mieszkańców - 9

Historia

Golejewo było wsią o metryce średniowiecznej, pierwsza wzmianka pochodzi z 1337 r., kiedy to liczyła ona 50 włók (w ym 4 kościelne); dzierżawcą był Henryk Witte Albus, przedstawiciel jednego z najstarszych rodów nowej marchii. W 1376 r. wieś została oddana w wieczystą dzierżawę klasztorowi cysterek, z Pełczyc. Po kasacji zakonu z okresie reformacji wieś została przejęta przez margrabiego Jana z Kostrzyna, który utworzył domenę z siedzibą w Karsku. Od 1577 r. Golejewo było tylko folwarkiem. Do 1 poł. XIX w. często zmieniali się właściciele majątku, w 1929 r. liczył on 532 ha.
Po 1945 r. dobra upaństwowiono, działało tu PGR (KPGR Sarnik), w latach 70-tych i dalszych wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze zostały rozebrane.

Układ przestrzenny i zabudowa

Materiał kartograficzny z 1891/92 r. dokumentuje Golejewo jako niewielki folwark, położony w rozwidleniu dróg, na skraju rozległego kompleksu leśnego. Zabudowania gospodarcze o stosunkowo dużej skali, otoczone od N założeniem parkowym. Kolonia mieszkalna położona na NW od majątku, po obu stronach lokalnej drogi. Na NE od majątku (w lesie) położony był niewielki cmentarz. Mapa z 1934 r. ukazuje układ analogiczny do wyżej opisanego. Obecnie brak zabudowy gospodarczej i mieszkalnej po folwarku; pozostał jedynie zdziczały park dworski oraz ślady po XX-wiecznym cmentarzu.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia