kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6372905

Obsluga techniczna
ALFA TV

BĘDARGOWIEC - Wieś

Będargowiec
Sołectwo: Będargowo

Aktualna liczba mieszkańców - 88

Historia

Folwark w Będargowcu powstał przypuszczalnie w 2 poł. XIX w., na gruntach Będargowa (ówczesny właściciel - Julius Adolf von Kühcke), być może jako gospodarstwo pomocnicze. Brak wiadomości źródłowych na temat właścicieli majątku i rodzaju działalności. Od 1948 r. majątek należał do PNZ, później działał tu PGR (Inspektorat Przekolno). Obecnie w zasobach ANR.

Układ przestrzenny i zabudowa

Materiał kartograficzny z 1892 r. dokumentuje Będargowiec jako niewielki zespół folwarczny w formie zwartego, zamkniętego czworoboku z założeniem parkowym (ze stawem) od zachodu. Niewielka kolonia mieszkalna ulokowana na zachód od majątku, przy drodze. Mapa z 1934 r. potwierdza analogiczny układ założenia folwarczno-parkowego, powstała linia kolei wąskotorowej - przeprowadzona równolegle do drogi w kierunki Będargowa.
Obecnie założenie folwarczne częściowo zdekomponowane wyburzeniem stodoły i obory, zamykających podwórze od wschodu, pozostałe obiekty w większości przemurowane, zdewaloryzowane (nowe przeprucia, pokrycie dachów). Wartości kulturowe zachował niewielki dwór z przełomu XIX i XX w. oraz niewielki park, dające się wydzielić w czytelny sposób zespół rezydencyjno-parkowy.

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia