kontakt

zamówienia publiczne

inwestycje

załatw sprawę

godzinny otwarcia

kamera

kamera

POLECAMY

uzp

uzp

fundusze unijne

gus

wfosigw

lider pojezierza

włóczykije pojezierza

Lokalna Grupa Rybacka

LICZNIK

6372683

Obsluga techniczna
ALFA TV

ŁYSKOWO - Wieś siedziba sołectwa.

Łyskowo
Sołectwo: Łyskowo

Aktualna liczba mieszkańców - 105

Historia

Zespół folwarczny w Łyskowie powstał w 1870 r. na gruntach państwowych (siedziba w Pełczycach), na terenie wcześniej niezabudowanym (do poł. XVI w. tereny te wchodziły w skład dóbr zakonu cysterek w Pełczycach). W pierwszej kolejności wzniesiono dom mieszkalny i założono park, następnie pobudowano budynki gospodarcze. Areał uprawny wynosiła zaledwie 94 ha, hodowano głównie bydło. Po 1945 r. majątek upaństwowiono; w 1993 r. przejęty przez AWRSP, od 1994 r. wydzierżawiony prywatnej spółce.

Układ przestrzenny i zabudowa

Mapa z 1891 r. dokumentuje Łyskowo jako niewielki folwark, położony po zachodniej stronie jez. Pełcz Wielki, przy drodze z Pełczyc do Sarnika. Zabudowania folwarczne w kształcie regularnego, zamkniętego czworoboku, z budynkiem mieszkalnym posadowionym kalenicowo, w głębi parceli. Od wschodu rozplanowano duży ogród. Na N od folwarku istniała założona w 2 poł. XIX w. cegielnia: dom mieszkalny i kilka budynków gospodarczych. Na mapie z 1934 r. układ założenia folwarcznego analogiczny do XIX-wiecznego, po N stronie zespołu powstały 2 niewielkie zagrody. Współcześnie układ założenia folwarcznego zachowany praktycznie w stanie niezmienionym, niewielkim przeobrażeniom uległy budynki gospodarcze wzniesione pod koniec XIX w., przebudowane w 1908 r. murowane z cegły i z kamienia. Budynki przybramne (ryglowe), nakryte dachami pulpitowymi. Dom mieszkalny murowany z kon. XIX w. zachował wartości kulturowe.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia